100 temel eser özeti : yaşlı adam ve deniz

YAŞLI ADAM ve DENİZ

Ernest Hemingway

Hemingway'in en ölümsüz eserlerinden biri.

İhtiyar Balıkçı adıyla da bilinen ve yazarın Nobel Ödülü kazanmasında birinci etken sayılan roman.

Kitap Özeti

Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde Gulf Stream'e kapılmış olarak dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesi son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatılıyor. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan heykelleştirmiştir.

Roman “100 Temel Eser” içinde yer alıyor.

Türkçede yayımlanmış tek yasal baskı.

Roman dalındaki emek ve çabaları karşılığında Nobel Ödülü 'nü alan yazarın sinemaya da uyarlanan en güçlü romanı.

Türkçeye çevrildiğinden bu yana tüm kitaplıklarda yer alan en ünlü klasiklerden biri.

Cesur ve davalarına bağlı, görünmez ruhsal ve bedensel yaraları olan kadın ve erkek kahramanların trajik öyküleri.

Kısa ve yalın cümleler kullanan, özgün ve sert tarzı ile bilinen yazarın insanı sarsan anlatım yeteneğiyle gerçek bir roman tadı.

Yazar Yaşamöyküsü :

Ernest HEMINGWAY , 1899'da Chicago yakınlarında doğdu. Babası doktordu. Ortaokulu bitirdikten sonra Kansas City Star adlı gazetede çalışmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı'na gönüllü olarak katıldı. 1918'de İtalyan ordusunda çarpışırken yaralanarak cepheden ayrıldı ve Paris'e yerleşti. Burada Ezra Pound 'dan büyük destek gören HEMINGWAY , önce Güneş de Doğar (The Sun Also Rises) ve Silahlara Veda (A Farewell to Arms) adlı romanlarını yazdı. Silahlara Veda yazara büyük ün sağladı. Bunu, avcılık serüvenlerini anlatan Afrika'nın Yeşil Tepeleri (The Green Hills of Africa) izledi. Dönemin birçok sanatçısı gibi İspanya İç Savaşı'na da katılan HEMINGWAY , 1940'ta bu savaşı anlatan güçlü romanı Çanlar Kimin İçin Çalıyor 'u (For Whom the Bell Tolls) yayımladı. Bu roman çok geçmeden sinemaya uyarlandı. 1952'de yazdığı Yaşlı Adam ve Deniz (The Old Man and the Sea) büyük yazarın ününe ün kattı. 1961'de av tüfeğiyle vurularak ölen yazarın intihar mı ettiği yoksa kazaya mı uğradığı kesin olarak öğrenilemedi.

HEMINGWAY roman dalında 20. yüzyılın diğer tüm yazarlarından daha fazla emek verdi ve çabaları karşılığında 1954 yılında Nobel Ödülü 'nü aldı. Kısa, yalın cümleler kullanan ve sert, öz tarzı ile bilinen, boğa güreşi ve büyükbaş hayvan avı meraklısı yazarın kahramanları da her zaman cesur ve davalarına bağlı, görünmez ruhsal ve bedensel yaraları olan kadınlar ve erkeklerdi.

Yayınevinin Notu

Hemingway'in tüm eserlerinin yayın hakları Bilgi Yayınevi'ne aittir. Bu eserlerin Bilgi Yayınları dışındaki çevirileri yasal değildir.
Basım Tarihi : Temmuz 2006
ISBN : 9752201687
Tür : Roman
Boyut : 13.3x19.5 cm.
Sayfa : 136
Orijinal Adı :The Old Man and the Sea
Çeviren : Orhan Azizoğlu
Kâğıt : Avrupa II.Hamur
Kapak Türü : Kuşe Ciltsiz
Kapak : Tasarım Ofisi

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !